Ludzie

Najgorsze rodzaje klientów, z którymi masz do czynienia jako sprzedawca

To jest chyba wina tego głupiego powiedzenia: „klient nasz Pan”. *rozgląda się wokół zdezorientowana* Czyj? Że niby mój? No chyba nie. Mam wrażenie, że niektórzy ludzie zbyt dosłownie biorą to powiedzenie i usprawiedliwiają nim traktowanie sprzedawcy jako podludzia. 

Wiecie co, ja po prostu nie jestem w stanie ogarnąć moim średnio pofałdowanym mózgiem jak można traktować ludzi jak coś gorszego. Jak można traktować kogoś niczym podczłowieka, tylko dlatego, że jest sprzedawcą. No staram się i nie potrafię tego zrozumieć. W moim mózgu wyskakuje error i następuje odrzucenie. I ja rozumiem, że taki człowiek przychodzi do tego sklepu i ma jakieś oczekiwania – skoro zostawia swoje ciężko zarobione pieniądze, to chciałby żeby było to w jakiś sposób docenione. I w porządku. Rozumiem. Ale bez przesady.
Nie wiem czy się śmiać czy płakać, kiedy przychodzi klient i oczekuje traktowania jak divę operową, bo on zrobił rachunek na 24,90 zł.

Miałam epizod pracy jako kelnerka, przez chwilę pracowałam też w salonie odzieżowym i teraz sprzedaję rośliny, nawozy i w sumie wszystko co dotyczy ogrodu. I tak stwierdzam, że jest pewien schemat jeśli chodzi o najgorsze rodzaje klientów, z którymi można mieć do czynienia.

#1. Klient Awantura

Wczoraj przyszedł do nas wielkopański Pan Klient, który chciał kupić krzesła. Ale krzesła te sprzedajemy tylko w komplecie ze stołem. Ale Pan Klient znalazł jakąś cenę do jakiegoś krzesełka rybackiego i stwierdził, że niech i tak będzie. Ale kasjerka powiedziała mu, że wcale tak nie będzie. Poszła po moją koleżankę z działu w celu wyjaśnienia w czym rzecz. I w tym momencie otworzyły się w nim jakieś mroczne czeluście samego Mordoru, oko Saurona spojrzało na moją koleżankę i Pan Klient piznął tymi krzesłami wprost pod jej nogi, po czym zaczął się drzeć. Że tu taki bałagan. Że ceny nie takie. Na co moja koleżanka stwierdza, że przecież na cenie, którą on sobie wziął ze sobą do kasy, jest jak byk napisane, że to do innego krzesła – inna wysokość, inny kolor, no wszystko po prostu. Pan Klient bardzo elokwentnie stwierdził, że on tu nie jest od czytania. Po czym na odchodne rzucił jeszcze, że on to nas tak obsmaruje na forum, że ten sklep to długo już nie pociągnie.
Ależ proszę bardzo, proszę się rozgościć, a my skoczymy szybciutko po popcorn.

#2. Klient tuż przed zamknięciem

Miałam taką sytuację w tym tygodniu, że przyszła kobieta za pięć dwudziesta i tak szarpie za tę klamkę na ogród. A ja jej mówię, że już jest zamknięty, kończymy pracę i w ogóle. Na co ona do mnie z ryjem, że przecież sklep jest czynny do dwudziestej i co to ma być!  Oczywiście mogłabym jej wytłumaczyć, że sklep jest czynny do 20, ale ostatnie 15 minut jest bardziej na FINALIZOWANIE zakupów niż ich rozpoczynanie – wiecie, kolejki do kas i te sprawy. Ale ostatecznie podzieliłam filozoficzną myśl jednego znajomego i powiedziałam sobie „szkoda strzępić ryja”. Kipiąc wewnątrz ze złości, która chyba niemal wyciekała mi z porów i emanowała ze mnie jak promieniowanie radioaktywne, otworzyłam jej ten ogród, odsunęłam kraty i zaprowadziłam do cholernych róż. Po czym ona tak chwilę popatrzyła na nie i stwierdziła, że nic ciekawego i ogólne badziewie.

A najśmieszniejsze jest to, że gdyby ten babsztyl normalnie, ładnie mnie poprosił o otworzenie na chwilkę ogrodu, to zrobiłabym to bez najmniejszego problemu.
Oczy Kota ze Shreka działają o wiele lepiej niż kopniak prosto w piszczel i darcie twarzy.

#3. Klient, który myśli, że jest twoim Panem i Władcą

Niektórzy przychodzą do sklepu i wydaje im się, że na te kilkanaście minut robienia zakupów, nagle nabywają prawo własności do ciebie. Wydaje im się, że skoro zostawiają tutaj pieniądze, to w zasadzie powinieneś się czołgać po podłodze i zlizywać im błoto z butów.
No więc to tak nie działa. Mogę pomóc, jeśli będę w stanie. Mogę doradzić, udzielić informacji i tak dalej. Ale to nie oznacza, że można mną pomiatać i traktować na zasadzie „TO MI SIĘ NALEŻY”. Z takim podejściem to kopniak w czoło ci się należy.

Była kiedyś taka sytuacja w jednym ze sklepów H&M, że córka klientki zsikała się na podłogę. Ekspedientka spokojnie przyniosła matce mopa, żeby mogła po swoim dziecięciu posprzątać. Na co oczywiście matka-wariatka zareagowała skrajnym oburzeniem i wystosowała wiadomość do H&M o zaistniałej  s k a n d a l i c z n e j  sytuacji. Sprzedawczyni została zwolniona, a HaEm lizał po stópkach mamusię i przepraszał za ten przykry incydent.
Brak. Mi. Słów.

#4. Klient, który sam nie wie czego chce

Przyszła do mnie kiedyś taka para i męska część tego tandemu pyta mnie:
– Byliśmy tutaj ostatnio i widzieliśmy takiego kwiatka… Wie pani, on miał taką łodygę i takie liście. – w tym momencie robi jakiś taki nieokreślony gest rękoma. A ja patrzę jak to ciele w malowane wrota. Bo ja nie jestem pewna czy jaja sobie robi czy on tak na serio. Ale widzę, że patrzy na mnie i coraz bardziej bierze mnie za skończoną kretynkę, która nie rozumie co się do niej mówi, bo powtarza znowu już bardziej zniecierpliwiony – No takie liście miał i łodygę taką, no!
Czyli on tak na serio.
A ja tak czasem mam, że głupota albo mnie skrajnie bawi, albo skrajnie wkurwia. W tym przypadku padło na to pierwsze, więc już ze śmiechem mówię, że potrzebuję nieco bardziej dokładnego opisu rośliny, niż samo stwierdzenie, że miał łodygę i liście.
– Miał kwiaty? Łodyga zdrewniała, zielna? Jaki kształt miały te liście? Duże to było?
Ostatecznie jakoś nie potrafiłam się z nimi porozumieć, więc powiedziałam im, że już nie mamy tej rośliny.
I po problemie.

Najbardziej denerwuje mnie jak przychodzą ludzie, którzy sami nie wiedzą czego chcą i wkurzają się na ciebie, że ty też nie wiesz o co im chodzi. Nosz po prostu… czy ja wyglądam na wróżkę albo telepatkę?

#5. Klient Maruda

Czyli klient, który przeciągnie cię przez cały sklep wzdłuż i wszerz, zada ci milion szczegółowych pytań, każde ci wszystko wyciągać, składać i pokazywać, by ostatecznie podziękować i nic nie kupić.
No super. Po prostu  s u p e r.

#6. Klient, który się nie zna, ale i tak się wypowie

Wiecie ile razy słyszałam gorzkie żale, że tu tak drogo? No to idźcie (do cholery) gdzie indziej.
Najlepsze jest to, że my na ogrodzie musimy wypisywać karteczki z kodami na rośliny, bo nasze biedne kasjerki nie byłyby w stanie rozpoznać wszystkich gatunków i odmian tych wszystkich chabazi, które mamy. No więc musimy latać, a mało wcale tego nie jest. A klienci oczywiście jęczą, że trzeba nas wśród tych chabziów szukać. I kiedyś pewien Pan Klient wpadł na genialny pomysł, że my to powinniśmy zrobić katalogi dla tych naszych kasjerek i po problemie. Chciałam mu wytłumaczyć, że wcale nie jest tak łatwo rozpoznać różnicę między dwoma płożącymi jałowcami tylko na podstawie zdjęcia z katalogu. Nawet ja po ogrodnictwie pewnie miałabym wątpliwość. (Iglaki to jakaś ma-ka-bra.)  No i już nie wspominając, że nie mamy stałego asortymentu, tylko ciągle są jakieś nowości i w ogóle, żeby to ogarnąć to chyba musiałby być dodatkowy człowiek zatrudniony…
Popatrzyłam tylko na tego Pana Klienta, pokręciłam głową i zwyczajnie stwierdziłam:
– Pan i tak tego nie zrozumie.

 ***

Mi się wydaje, że ze strony klientów to najzwyczajniej właśnie brakuje zrozumienia. Najczęściej zrozumienia, że my też jesteśmy ludźmi. Że wcale nie jesteśmy tępakami, prostakami i w ogóle skończonymi debilami, skoro pracujemy w sklepie. Że mamy jakieś życie, marzenia, aspiracje i wcale nie mamy ochoty zostawać dłużej w pracy, bo oni przychodzą 5 minut przed zamknięciem sklepu wybierać sobie kwiatka.
Nie wiem jak można gardzić sprzątaczkami, portierami, pokojówkami czy kelnerami, tylko dlatego, że uznajemy ich zawody za jakieś mało prestiżowe. To przede wszystkim też są  l u d z i e. Tak samo im się należy uprzejmość i okazanie kultury osobistej, co takiemu Dyrektorowi Generalnemu Do Spraw Czegokolwiek. Jeśli ktoś nie potrafi godnie traktować Pani Sprzątajacej to… to zły człowiek po prostu jest.
Dobrze jest pamiętać, że ludzie w znacznej większości pracują, żeby jakoś – mniej lub bardziej – godnie żyć. Ale nie żyją tylko po to, żeby pracować.


Photo /gratisography.com

Poprzedni post Następny post

Może ci się również spodobać

 • Pracowałam kiedyś przez raptem 1 dzień w sklepie i w ciągu tego najdłuższego w życiu dnia zdążyłam spotkać 4 z tych typów o.O

  Strasznie to przykre jak taki klient wyładowuje się na sprzedawcy np. za politykę sklepu czy błędy producenta towarów, jakby nie potrafił zrozumieć, że ten człowiek tam tylko sprzedaje, wypełnia swoje obowiązki i sam nie ma z tym nic wspólnego… A nawet jeśliby miał – uciekanie się do krzyku i tupania nóżką wobec obcej osoby, w miejscu publicznym, to totalna żenada.

  • Przykro mi, że miałaś to nieszczęście skumulowane w ciągu jednego dnia.

   Najgorzej, według mnie, jest nie ulegać tym negatywnym fluidom, którymi emanują tacy ludzie. Strasznie ciężko mi jest przejść nad tym do porządku dziennego i być sympatyczną wobec kolejnych klientów, gdy ktoś wcześniej źle mnie potraktował. Staram się nie przekazywać tych negatywnych emocji dalej, ale tak jak już mówiłam – ciężko z tym…

 • To pokazuje, że nie każdy poradzi sobie w tym zawodzie. Sprzedaż to swego rodzaju służebność. Oczywiście należy przerwać obsługę jeśli ktoś przekracza granice przyzwoitości, np. Ubliża nam.
  W tym przypadku to każdy kierownik i właściciel powinien wiedzieć, że jest to potencjalna sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu. Nie powinno się w żadnym wypadku obciążać pracownika.

  Przykład drugi.
  Też bym się zdenerwował gdybym przykładowo jechał specjalnie do jakiegoś sklepu (tracąc 30 minut)
  I na miejscu zobaczył zamknięty sklep, który powinien być jeszcze otwarty.
  Pamiętajmy godzina otwarcia i zamknięcia sklepu. Nie godziny pracy!!!
  Mało tego jeśli klient chodzi i wybiera towar, kiedy jest już grubo po zamknięciu, to jak mogę go tylko grzecznie poprosić.

  • Masz rację – jest to swego rodzaju „służebność”, ale już samo to słowo ma jakiś taki pejoratywny wydźwięk. Służebność w sensie „służę pomocą”, a nie w sensie „możesz mnie traktować jakkolwiek ci się podoba”.

   Ad. „Przykład drugi”
   Jadąc do sklepu i tracąc na ten dojazd 30 minut (lub nawet więcej) polecałabym sprawdzić w internecie do której godziny jest czynny ;)
   I tak jakoś przyjęte jest, że nie chodzi się na zakupy mniej niż 15 minut przed zamknięciem. Nie mam nic przeciwko jeśli ktoś wie czego chce i szybko po to wpadnie. Natomiast już irytuje mnie jak ktoś przychodzi tuż przed zamknięciem i snuje się, i „męczy dupę”.
   To takie trochę faux pas moim zdaniem.

 • Anna

  Pracuje jako sprzedawca przy obsłudzie klientów w sklepie osiedlowym. Wierzcie mi, że dla introwertyczki jest to cięzki kawałek chleba

 • Kiedyś poszłam do marketu, w którym pracowała moja mama i postanowiłam jej trochę pomóc żeby wróciła szybciej do domu. Dostałam identyfikator z napisem „Gość” i wzięłam się do roboty. W pewnym momencie podeszła do mnie klientka i zapytała gdzie są ogórki. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że niestety nie wiem. Jej wyraz twarzy i wzrok pełen nienawiści szukający mojego nazwiska na identyfikatorze pamiętam do dzisiaj… Aż się dziwię, że nie pojawia się w moich koszmarach.
  Innym razem, kiedy moja mama wieszała plakat z ceną (musiała wejść na stół) podeszła jakaś kobieta i jak gdyby nigdy nic „A słyszała pani, że X nie żyje?” Mama się zachwiała i prawie spadła. X to nasz krewny, mający znaną w mieście firmę dlatego ludzie lubią plotkować. Babka widząc nasze przerażenie cicho się ulotniła, a X nadal żyje i ma się dobrze.
  Bycie sprzedawcą to strasznie trudna praca. Nie wiem czy na dłuższą metę dałabym radę… Może kilka miesięcy, nie dłużej. Podziwiam osoby, które potrafią pracować w sklepie nawet długie lata.

 • Katerina Kuryło

  Świetnie napisane. Też mnie już czasem wku*wia podejście klientów. Mogłabym jeszcze dodać z tysiąc przykładów: cena nie ta, klient widział lepiej, ale pani tam było to i tamto, a na kasie jest inaczej. Albo najlepiej: bo ten chleb kosztuje 1,50, Mówię mu, że potrzebuję kodu, bo nie mam z czego wbić, a ten mi dalej cenę podaje. Albo mówię, że kod na dwa artykuły tego samego rodzaju jest inny, ze względu na inne kolory czy coś, a ta, ale tam cena była taka sama. Albo mieszanie warzyw tego samego rodzaju np. 3 kolorowe papryki w środku zawiniętej siatki, bo papryka to papryka. Albo ostatnio przyszła taka klientka, której zakupy położyłam za daleko i ona musiała ręką sięgnąć odrobinkę to do mnie: ” Gdzie pani te zakupy kładzie? Trzeba myśleć” I to o 8 rano. A przychodzenie minut przed zamknięciem to standard. I najlepiej jeszcze będzie chodzić pół godziny po sklepie i szukać Bóg wie czego.