Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /home/lepiejmy/domains/lepiejmyslec.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Co powiedziałabym sobie 10 lat temu – Lepiej myśleć niż nie.
co powiedziałabym sobie 10 lat temu
Bierz życie na klatę

Co powiedziałabym sobie 10 lat temu

Gdybym mogła się cofnąć 10 lat i wziąć na bok 18-letnią Berenikę, to powiedziałabym jej kilka rzeczy. Ot tak, żeby nam obu oszczędzić trochę czasu.

Ja wiem, że to tak nie działa, bo to jest takie myślenie w stylu „gdybym wiedziała, że upadnę, to bym najpierw usiadła”. Ale nic nie szkodzi.
Zauważyłam, że z każdym rokiem na karku mam coraz bardziej wywalone na wiele kwestii. Na przykład co ludzie pomyślą, co ludzie ode mnie oczekują, a co jeśli mi się nie uda. To jest wspaniałe!

W zeszłym tygodniu pojechałam na skatepark do innego miasta z dziewczyną, którą poznałam na grupie wrotkowej. Chciałam dropnąć do bowla, który trochę mnie przerażał. Naoglądałam się Brene Brown i jak to odwaga w życiu jest ważna… i dropnęłam, to fakt, ale trochę nie do końca z takim finałem, jakiego oczekiwałam. Walnęłam głową w beton i całe szczęście miałam dobry kask, bo mózg wypłynąłby mi uszami chyba, a tak to nic mi się nie stało (oprócz tego, że na jakieś 5 minut straciłam pamięć krótkotrwałą). Gdybym wiedziała, że tak to się skończy, czy w ogóle bym zrezygnowała z próby dropa? Nie, po prostu zrobiłabym to inaczej (zresztą taki mam zamiar następnym razem).

Mam na imię Berenika, skończyłam dzisiaj 28 lat i jeżdżę po skateparkach, okazyjnie i nieintencjonalnie próbując sobie coś rozwalić. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, których się nauczyłam w podobny sposób – upadłam i doszłam do wniosku, że to jednak trzeba zrobić inaczej. Może komuś coś się przyda, nigdy nie wiadomo.

28 rzeczy, które powiedziałabym sobie 10 lat temu

 1. Możesz iść do kina sama.
 2. Możesz tańczyć sama.
 3.  W ogóle możesz robić sama dużo różnych rzeczy, które sprawiają ci frajdę, a niekoniecznie są ciekawe dla innych.
 4. Największym aktem odwagi jest poproszenie o pomoc.
 5. Nienawiść jest łatwa. Zrozumienie, współczucie i przebaczenie – to jest dopiero wyzwanie.
 6. To, co ludzie mówią o tobie, mówi więcej o nich niż o tobie.
 7. Czasem ludzie tak naprawdę mają problem ze sobą, a nie z tobą – niektórzy projektują swoje problemy i lęki na innych. Nie bierz wszystkiego do siebie.
 8. Akceptacja siebie polega na przyznaniu sobie prawa do popełniania błędów i niedoskonałości, przy jednoczesnym uznaniu, że wciąż zasługujemy na miłość i szacunek.
 9. Nie musisz się uśmiechać do każdego zdjęcia.
 10. W ogóle nikomu i niczemu nie jesteś winna swoich uśmiechów.
 11. Nie jesteś tym, co robisz i nie jesteś swoją pracą.
 12. Nie jesteś słoikiem Nutelli, żeby cię wszyscy lubili.
 13. Życie pełnią życia obejmuje również przeżywanie tych przykrych emocji.
 14. Stawianie granic, to wyznaczanie potencjalnej linii frontu. Tak naprawdę wszystko jest całością – życie i śmierć, miłość i nienawiść, ból i euforia, radość i smutek, wojna i pokój. Im mniej granic, tym lżej.
 15. Poznaj swój cień – swoje wady, wszystko co wypierasz i wolisz o tym nie myśleć. To trudne i wymaga wiele odwagi, ale warto.
 16. Nie musisz się na wszystko zgadzać z lęku przed odrzuceniem. (Patrz punkt 12)
 17. Nie zdołasz wszystkim pomóc. Niektórzy tego zwyczajnie nie chcą, a inni z kolei nie są gotowi.
 18. Nie próbuj wszystkim pomagać. Człowiek to nie zepsute radio, żeby zaraz próbować go nastroić.
 19. Bierz ludzi takimi, jakimi są. Nie licz, że ktoś się z czasem zmieni.
 20. Jeżeli ktoś traktuje cię jakby miał cię w dupie – uwierz mu.
 21. Czas nie ma znaczenia, liczą się ludzie i ich intencje – ktoś poznany godzinę temu może okazać ci więcej empatii niż ktoś, kogo znasz całe życie.
 22. Przejście nad czymś niekoniecznie oznacza pogodzenie się z tym. Przeżycie wszystkich emocji towarzyszących stracie jest szalenie ważne dla prawidłowego zagojenia się ran.
 23. Najlepszym sposobem na kaca jest picie jednostki wody na jednostkę alkoholu.
 24. Człowiek ewoluuje i ty też wciąż się zmieniasz. To nic złego, że zmieniają ci się pasje i ciągle szukasz nowego hobby, żeby po jakimś czasie je porzucić – bo kto, do licha, powiedział, że tak nie można?
 25. Nigdy nie wiesz, kto zostanie w twoim życiu na dłużej, a kto jest tylko przejazdem. Nie trzymaj się ich kurczowo.
 26. Nigdy nie wiesz co się dzieje u kogoś „za zapleczu” i jakie walki toczy – staraj się być życzliwa.
 27. Możesz milczeć, jeśli nie masz nic do powiedzenia. Krępująca cisza jest tylko wtedy krępująca, gdy burczy ci w brzuchu.
 28.  Jedyna pewna rzecz w życiu to zmiana. I co by nie było – to też przeminie.

Photo by Marion Michele on Unsplash

Poprzedni post Następny post

Może ci się spodobać